Wednesday, May 21, 2008

Ќоше за фудбал:Пенал рулетот го промовираше новиот шампион

На тешкиот терен во Москва, Челзи и Манчестер ремизираа со резултат 1-1 по што се играа дополонителни две продолженија од по 15 минути што не им беа доволни за победник.
Средбата се реши по изведувањето на пеналите во кои Манчестер беше поуспешен.
Први поведоа фудбалерите на Манчестер со голот на Кристијано Роналдо во 26-та минута по добриот центаршут
од страна на Вест Браун по што беше матирана одбраната на Челзи.Израмнувачкиот погодок следеше во истекот на првото полувреме ,Лампарт ја искористи кофузијата на Фердинант и стрелаше прецизно во голот.
Во второто полувреме се играше претпазливо и најздрелата шанса ја имаше Дрогба кој го погоди дирекот во 76-та минута.
Спасителот на Челзи "Тери" кој ја извади топката од самата линија по шутот на Гикс беше трагичар во пенал рулетот и со солзи го прими сребрениот медал.
Поголемата психичка подготвеност на тимот на Фергусон им ја донесе 3-та титула во Лигата на шампионите.
По поразот на Челзи, Аврам Гранд може да се збогува од тренерската функција и да добие отказ од Роман Абрамович.